پرینتر

تونر لیزری : انسان متولد می­شود تا با همزاد خود ارتباط برقرار کند. روی کره­ی خاکی زمین، در هر قاره و کشوری، با هر زبان و ملیتی، انسان­های شبیه به هم وجود دارند که هیچگاه یکدیگر را نخواهند دید.

گاهی شخصی که هزاران سال پیش در دورترین فاصله از ما وجود داشته که شبیه­ترین شخصیت به روحیات ما است. برای یافتن همزاد خود، کافی است عکس یا دست نوشته­ای از او بیابیم.

یکی از راه­های ثبت نوشته­های ما، رسم حرف­های ما با جوهر مایع سیاه یا تونرلیزری رنگی روی یک تکه کاغذ سفید است.

امروزه برای ثبت حرف­های جوهری روی کاغذ، ابتدا حرف­ها را در سیستم­های رایانه ای نوشته و سپس برای زیباتر جلوه دادن متن و ماندگاری آن، از دستگاه­ چاپ متن روی کاغذ به نام پرینتر استفاده می­کنیم.

پرینتر یا چاپگر، یکی از کارآمدترین دستگاه­های جانبی رایانه است که در هر مقطع و سازمانی استفاده می­شود.

با استفاده از پرینتر، می­توان عکس یا نوشته­ی خود را روی کاغذ سفید به هر تعداد که لازم است چاپ کرد.

از زمانی که پرینترها تولید شدند، چاپ نوشته­ها بر روی پارچه صورت می­گرفت. اما به دلیل بهتر شدن کیفیت چاپ، سهولت در عمل، کم شدن هزینه­ها و انعطاف­ ناپذیری پارچه، کاغذهای تولید شده از درختان جنگلی، جای خود را به پارچه ­ها دادند.

استفاده از کاغذ، جوهر کمتری را صرف نوشته می­کند و ترتیب قرارگیری قطره­های جوهر و درخشندگی آن­ها جلوه­ی بهتری دارد.

در ابتدا پرینترها به صورت مکانیکی ساخته و استفاده می­شدند و با گذر زمان پرینترهای آنالوگ ساخته شدند اما بشر به دنبال راحتی بیشتر بود و با استفاده از دانش خود، پرینترهای دیجیتالی را ساخت که در سریع­ترین زمان ممکن و بهترین کیفیت چاپ، نوشته را روی کاغذ بیاورد.تونر لیزری : انسان متولد می­شود تا با همزاد خود ارتباط برقرار کند. روی کره­ ی خاکی زمین، انسان­های شبیه به هم وجود دارند که هیچگاه یکدیگر را نخواهند دید.

 

انواع پرینتر 

  • پرینتر جوهرافشان

پرینتر جوهرافشان، پرینتی است که اساس کار آن با جوهر مایع است. پرینتری مقرون به­ صرفه است و برای مصارف خانگی و اداری، مناسب است.

سیستم داخلی پرینتر جوهرافشان، شامل : هد، کارتریج جوهری، تسمه، موتور پله­ای و نوار تثبیت­گر است.

هد، هسته­ی پرینتر است و عمل پاشیدن جوهر روی کاغذ را انجام می­دهد.

کارتریج، منبع تامین رنگ جوهر است که می­تواند شامل رنگ مشکی یا سه رنگ اصلی طبیعت باشد.

موتور پله­ای، محرک هد پرینتر است.

پرینتر جوهرافشان، شامل یک سینی کاغذکش است که محل قرارگیری و ورود و خروج کاغذها است.

شیوه­ی کاری پرینتر جوهرافشان به این صورت است که، سیستم رایانه­ای دستور را به پرینتر می­دهد و پرینتر اطلاعات را که به­صورت صفر و یک های دیجیتالی بوده، ترجمه کرده و  به چاپگر دستور چاپ روی کاغذ داده می­شود.

در این پرینتر اگر سیستم مدتی کار نکند، اطلاعات هد به صورت خودکار پاک می­شوند و حافظه­ای را در بر نخواهند گرفت.تونر لیزری : انسان متولد می­شود تا با همزاد خود ارتباط برقرار کند. روی کره­ ی خاکی زمین، انسان­های شبیه به هم وجود دارند که هیچگاه یکدیگر را نخواهند دید.

  • پرینتر لیزری

اساس کار پرینتر لیزری تا چندین سال پیش یکی از ناممکن­های ذهن بشر بوده است. استفاده از اشعه­های متراکم نور برای نوشتن یا طراحی کردن همان چیزی می­باشد که در پرینتر لیزری انجام می­شود.

پرینتر لیزری، پرینتری است که اساس کار آن با تونر پودرمانندی است. پرینتری پرمصرف که در ادارات استفاده می­شود و نسبت به پرینتر جوهرافشان، گران­تر است.

سیستم داخلی پرینتر لیزری، شامل : لیزر، آینه، درام، کارتریج، غلطک و فیوزر است.

شیوه­ی کاری پرینتر لیزری به این صورت است که، پس از وارد شدن کاغذ داخل پرینتر، کاغذها از بین غلطک­های موجود در پرینتر عبور کرده و به درام می­رسد. بار درام در این حالت مثبت است و لیزر با دریافت اطلاعات از کامپیوتر در نقاط مختلف به سطح درام برخورد می­کند و بار آن مناطق را منفی می­کند.

تونر که نزدیک به درام می­باشد، پودری دارد که دارای بار آن مثبت می­باشد، پس تونر فقط به قسمت­هایی از درام می­چسبد که دارای بار منفی هستند و این طرح به کاغذ منتقل می­شود.

حال طرح مورد نظر روی کاغذ چاپ شده است اما از آنجایی که جنس ماده­­ی ما پودری بوده است، سست می­باشد،کاغذ به سمت فیوزر می­رود و توسط گرمای آن پودر به طور کامل روی آن حک می­شود.تونر لیزری : انسان متولد می­شود تا با همزاد خود ارتباط برقرار کند. روی کره­ ی خاکی زمین، انسان­های شبیه به هم وجود دارند که هیچگاه یکدیگر را نخواهند دید.

 

شروع تولد تونر لیزری 

تونر به معنا­ی ساده­ی آن همان پودر می­باشد، که می­تواند شامل ذرات بزرگ یا کوچک باشد؛ همچنین دارای رنگ های مختلفی هستند. که برای چاپ های رنگی یا سیاه­سفید با توجه به نیاز کاربر استفاده می­شود.

در پرینتر لیزری، تونرلیزری حکم همان جوهر در پرینتر جوهرافشان را دارد. این تونر در اثر حرارت ذوب شده و روی کاغذ می­نشیند.

کیفیت چاپ در پرینترهای لیزری به کیفیت تونر بستگی دارد؛ طبیعی است هرچه تونر دارای ذرات ریزتر باشد و بهتر پودر شده باشد، چاپی که خواهید داشت بسیار با کیفیت­تر است.

محفظه­ی نگهدارنده­ی تونرلیزری را در پرینتر لیزر، کارتریج می­گویند. در زمان خرید هر کارتریج، تونرلیزری یا به همراه آن است یا در خود محفظه­ی کارتریج موجود است.

باید توجه داشت که میزان کیفیت و تعداد صفحاتی که یک پرینتر می­تواند در طول کار پرینت کند، بستگی به کیفیت کارتریج یا تونرلیزری مورد استفاده و سایز دانه­های پودر دارد. به همین دلیل انتخاب این تونر لیزری بسیار مهم می­باشد.تونر لیزری : انسان متولد می­شود تا با همزاد خود ارتباط برقرار کند. روی کره­ ی خاکی زمین، انسان­های شبیه به هم وجود دارند که هیچگاه یکدیگر را نخواهند دید.

 

شارژ کارتریج یا تونر لیزری

تونر برای پرینتر لیزری و جوهر برای پرینتر جوهرافشان، تغذیه­ی اصلی آن محسوب می­شوند. بدون وجود تغذیه در پرینترها، امکان پرینت وجود نخواهد داشت.

تا چندی پیش هر بار پس از اتمام تونرلیزری یا محتوای کارتریج، نیاز به تعویض کامل کارتریج می­بود.

امروزه و با پیشرفت این کارتریج­ها، امکان شارژ آن­ها یا به عبارتی پر کردن محفظه­ی کاتریج وجود دارد و این امکان راحتی کار را به کاربر داده است.

 

آموزش شارژ تونر لیزری

در ابتدا باید توجه داشت که شارژ تونرلیزری یا کارتریج فقط برای پرینتر لیزری توصیه می­شود، و شارژ کارتریج در پرینترهای جوهری باعث آسیب زدن به پرینتر می­شود؛ هم چنین این امر نیاز به سوراخ­کاری دارد که خود این کار باعث آسیب­های جدی به کاتریج وارد می­شود.

شارژ تونرلیزری، یک کار مهندسی و دقیق می­باشد که در هر مکانی انجام شود، نیازمند وسایلی از قبیل: درام، فرچه، تونر، چیپست، پیچ­گوشتی و… می­باشد.

­­چیپست یکی از قطعات مهمی می­باشد که با هر بار تعویض تونرلیزری باید تعویض شود، تا پرینتر تعویض تونرلیزری را تشخیص بدهد.

اگر قصد دارید در محل کار یا خانه­ی خود دست به تعویض این تونرلیزری بزنید، برای تمیز کردن محفظه می­توانید از فرچه استفاده کنید.

اگر عمل شارژ تونرلیزری یا کارتریج در مرکزهای تخصصی انجام شود، عمل تمیز شدن آن با وکیوم انجام خواهد شد، که باعث خالی شدن کامل محفظه از تونر قبلی و جایگزینی کامل تونر جدید می­شود.

هرچند عمل شارژ تونرلیزری بنظر کاری آسان می­آید اما توصیه می­شود این عمل، حتی برای یک­بار، در مراکز تخصصی انجام گیرد. این کار هم به آگاهی و یادگیری کاربر برای انجام شارژ تونرلیزری کمک می­کند و هم اینکه باعث آلودگی محیط می­شود که بهتر است در خانه یا محل­های کار انجام نشود.تونر لیزری : انسان متولد می­شود تا با همزاد خود ارتباط برقرار کند. روی کره­ ی خاکی زمین، انسان­های شبیه به هم وجود دارند که هیچگاه یکدیگر را نخواهند دید.